Chrupiące ciasto pełne soczystych jabłek - i wcale nie jest to szarlotka. Kolejne ciasto jabłkowe, tym razem z dodatkiem fantastycznych, aromatycznych orzechów migdałowych. Ciasto jest lekko wilgotne, pachnące i bardzo smaczne. Delikatna, lecz chrupiącą warstwa płatków migdałów zapewnia mu sukces.
Składniki – tortownica 26 cm
Ciasto:
3 jajka
150 g cukru
90 g oleju słonecznikowego
100 g mleka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
180 g mąki pszennej
16 g proszku do pieczenia
szczypta soli
3 jabłka
Warstwa migdałowa:
1 jajko
100 g cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
100 g masła w temperaturze pokojowej
150 g płatków migdałowych
Syrop*
100 g cukru
100 g wody
Piekarnik nagrzewamy do 180*C.
Formę wykładamy pergaminem.
Jajka ucieramy na parze* przy pomocy miksera z cukrem, aż powstanie prawie-biała, puszysta masa.
*/ Zaczynamy od napełnienia małego garnka wodą, która doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy mniejszą, najlepiej metalową miseczkę z jajkami i zaczynamy je energicznie ubijać. Podczas ubijania jaj dodajemy stopniowo cukier. Przez cały czas miseczka nie może zanurzyć się w wodzie, trzeba także uważać, aby jajka nie uległy ścięciu, dlatego jeśli zrobią się zbyt gorące można je na chwilę zdjąć z garnka z wodą (cały czas ubijając), po czym znów do niego włożyć. Ubijamy tak długo, aż przestygną, wtedy masa jajeczna jest puszysta i gęsta.
Po tym etapie dodajemy olej, mleko i ekstrakt waniliowy, po czym lekko mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Następnie dodajemy mieszając szpatułką przesianą mąkę, proszek do pieczenia i sól.
Jabłka obieramy, usuwamy środek i kroimy na 4, a potem w plasterki. Owoce możemy delikatnie wmieszać do ciasta lub wylać połowę ciasta, ułożyć owoce i przykryć resztą masy. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180*C przez 25-30 minut.
Jajko ucieramy wraz z cukrem i ekstraktem waniliowym przez około minutę. Dodajemy posiekane masło, po czym ucieramy kolejne dwie minuty. Kiedy powstanie masa dodajemy płatki migdałów i delikatnie łączymy składniki łopatką.
Po upieczeniu ciasta pokrywamy je równomiernie masą z migdałami i pieczemy kolejne 10-15 minut. Ciasto włożyłam na wysoki szczebel, by warstwa migdałowa lekko się spiekła – lecz pilnujemy by nie spaliła.
*Dodatkowo, lecz nie jest to konieczne ciasto możemy polać lekkim syropem cukrowym, dzięki temu jest jeszcze bardziej soczyste i wilgotne. Cukier rozpuszczamy w wodzie i po wyjęciu ciasta z piekarnika polewamy je równomiernie powstałym syropem. Odstawiamy do ostygnięcia.
Wow, obłędny pomysł! *.*
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba to ciasto!